OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Užitočné informácie
1. Pravidlá šťastného spolunažívania                        
V šteňacom veku sa váš nový člen rodiny veľmi rýchlo naučí, čo smie a čo
nie.Preto je veľmi dôležité dôsledne dodržiavať niekoľko zásad:
 
Dôslednosť
Pri výchove šteniatka nezáleží na tom, či sa učí rýchlo alebo pomaly, ani nezáleží na forme či tvrdosti trestu.Všetko závisí hlavne na našej dôslednosti.To, čo od šteniatka očakávame, musíme od neho očakávať bez výnimky vždy.Ak napríklad pri česaní zakňučí, nemusí to znamenať , že ho to bolí.Kňučať môže preto, že mu robíme niečo nepríjemné.Pokiaľ sa zľakneme a prestaneme, šteniatko si to veľmi rýchlo uvedomí a časom začne kňučať preventívne len preto, lebo vie, že to na nás zaberá, že ustúpime.
 
Základné pravidlá
Keby sme sedemtýždňové šteniatko chceli mentálne prirovnať k človeku, je pravdepodobne na úrovni trojročného dieťaťa.V takomto veku ho už musíme vychovávať.To v prvom rade znamená dohodnúť si v rodine zásadné pravidlá, ktoré musia rešpektovať bez rozdielu všetci členovia rodiny vrátane šteniatka.
 
Tip:
Dbajte na to, aby sa šteniatko nestalo vodcom ,,svorky".Najvyššou autoritou by ste mali byť vy.
 
Čo je dovolené, je dovolené vždy !
Je dôležité si určiť, čo všetko nášmu psíkovi dovolíme, či môže napríklad vyskočiť na gauč alebo do postele.Všetko, čo zvieratku raz dovolíme, bude od nás očakávať aj neskôr.Preto je veľmi dôležité, aby sa na tom dohodli všetci členovia rodiny.
 
Čo je zakázané, je zakázané vždy !
Ak sa dohodneme na tom, že naše šteniatko nemôže skákať do postele, je dôležité, aby to psíkovi nikto nedovolil - a to ani vo výnimočnom prípade.Pes má mantinelové vnímanie sveta a veľmi dobre si zapamätá, že mu táto výsada bola povolená.Bude to potom skúšať aj ďalej a dúfať, že mu to opäť povolíme, prípade v našej neprítomnosti si toto povolenie udelí sám.Neskôr s ním budeme zbytočne dochádzať do konfliktu kvôli svojmu jednorázovému zlyhaniu.Je preto oveľa rozumnejšie skutočne dôsledne dodržiavať dohodnuté pravidlá.
 
Šteniatka rady hryzú.V prípade, že nie sú pod dozorom, je nanajvýš vhodné zabezpečiť všetky káble a nebezpečné predmety, ktoré môžu šteniatko zraniť alebo ktoré môže prehltnúť.Vhodné je odstrániť z ich dosahu aj pre nás cenné predmety, ktoré môže naše roztopašné šteniatko poškodiť (topánky,púzdra s okuliarmi...)Preventívne je vhodné zabezpečiť šteniatku hračky, resp.špeciálne pochúťky na hryzenie.Hračky pre šteniatko by nemali mať ostré hrany, nemali by sa dať prehltnúť a nesmú obsahovať jedovaté látky.
 
2.Výchova šteniatka
V prvom rade treba rozoznávať výcvik a výchovu. Výcvik spočíva v zvládnutí základných povelov a prichádza na rad neskôr, s výchovou treba začať už od prvého dňa, keď si šteniatko prinesieme domov.Výchova zahŕňa hlavne psíkovu väzbu na nás - jeho novú rodinu.V neposlednom rade však ide aj o hygienu, čo neznamená len venčenie, ale aj česanie či kúpanie.Podstatou výchovy je príprava šteniatka na všetko, čo s ním budeme musieť robiť počas celého jeho života.
 
Väzba
Jednou z naších prvých úloh je budovať v šteniatku väzbu na nás.Docielime to hrou.Budeme ho privolávať a odmeňovať vždy, keď ho oslovíme menom a ono k nám pribehne.
 
Hra
Hra je dôležitou súčasťou výchovy šteňaťa.Aktívna hra pomáha šteniatku rozvíjať svoj pohybový aparát a napomáha pri budovaní jeho sociálnych vzťahov.Návyk na spoločnú hru nám neskôr uľahčí výcvik.
 
Návyk na obojok a vodítko
Existuje efektívny a jednoduchý spôsob, ako z nepríjemných vecí spraviť príjemné.Najprv šteniatku založíme obojok, vodítko a vezmeme ho von.Nepríjemné manipulácie sa tak stanú príjemnými, pretože si ich vaše šteniatko spojí s príjemnou prechádzkou, ktorá po nich nasleduje.
 
Tip
Obojok nesmie byť príliš voľný, aby sa pes nevyvliekol, a nesmie ani príliš sťahovať.Ideálne je, ak po utiahnutí obojku zostane priestor cca na dva až tri prsty.
 
Návyk na kúpanie
Srsť si vyžaduje dennú starostlivosť.Je potrebné šteniatko už od malička privykať na kúpanie a česanie.Niektoré šteniatka sa môžu báť vody, preto je vhodné začať pozvoľna - napríklad mu oplachovať nožičky vo vani.Po kúpaní ho môžeme osušiť fénom, aby sa neskôr nebálo jeho zvuku.
 
3.Hygiena
 
Venčenie v byte
Šteniatko musíme naučiť dodržiavať hygienu.Keď žije v byte, tak je to nevyhnutnosť.Pes sa hygiene naučí veľmi ľahko, lebo je preňho prirodzené udržiavať čistotu v prostredí, ktoré považuje za svoje teritórium.Spravidla do 4 mesiacov veku je psík schopný naučiť sa chodiť venčiť na určité miesto.Nie vždy je však schopný moč alebo stolicu udržať tak dlho, ako je treba.Súvisí to s jeho metabolizmom.Psík v tom veku veľmi rýchlo rastie a jeho metabolizmus je tiež veľmi rýchly.Keď psíka kŕmime 5-krát za deň, nemôžeme očakávať, že bude chodiť na potrebu iba ráno a večer.Sedemtýždňové šteniatko potrebuje ísť na potrebu vždy, keď sa nakŕmi, zobudí a pohrá.To sú základné ukazovatele, ktorých sa treba držať, keď ho chceme naučiť venčiť sa na určité miesto.
 
So šteniatkom sa neodporúča chodiť medzi iných psov skôr ako 14 dní po druhom očkovaní.Dovtedy je vhodné určiť si niekde v byte (napríklad na chodbe za dverami) miestečko na venčenie.Tam  rozložíme noviny.Zo začiatku môžeme noviny rozprestrieť na väčšiu plochu.Postupne ju môžeme zmenšovať a presúvať na nami vybrané miesto.Po jedle, zobudení alebo hre tam šteniatko odnesieme a počkáme, kým tam vykoná svoju potrebu.Okamžite, keď si začne hľadať miestečko treba ho začať chváliť a odmenovať, nie až po tom, keď potrebu vykoná.Vtedy najlepšie pochopí, za čo ho chválime.Zo začiatku ho to môže vyrušovať, ale to nás nesmie odradiť.Keď budeme trpezliví a dôslední, šteniatko je za tri dni schopné sa naučiť, že má utekať na noviny.
 
Venčenie vonku
Keď už máme za sebou vakcináciu, môžeme psíka začať učiť na venčenie von.Môžeme so sebou zobrať aj noviny, na ktorých je ešte vsiaknutý jeho moč.Noviny vyložíme vonku na trávnik, kam položíme šteniatko.Na prechádzke sa snažíme zotrvať tak dlho, kým si šteniatko svoju potrebu nevykoná.Rovnako ako predtým, aj teraz ho chválime za správne vykonanie potreby.Intervaly prechádzok by mali byť zodpovedajúce potrebám šteniatka.
 
Tip
Pokiaľ je to z bytu von ďaleko, zoberte šteniatko na ruky a odneste ho na miesto, kde si má vykonať potrebu.Pokiaľ by ste ho len viedli, mohlo by si ju vykonať kdekoľvek a pokladalo by to za správne, lebo by nemalo pocit, že našpinilo v byte !
 
Takýmto spôsobom ho naučíme, že sa už nemá venčiť doma, ale von.Ak ale nemáme čas venčiť šteniatko tak často, ako by potrebovalo, mali by ste mu ešte aspoň do 4. mesiaca veku nechať miesto na venčenie aj doma.Pokiaľ mu takéto miesto nevyhradíme, môže svoju potrebu začať robiť hocikde a predošlá výchova by bola zbytočná !
 
Tip
Ak šteniatko netrafí presne na noviny, nemali by sme ho za to hrešiť.Je vhodnejšie posunúť noviny a mláčku nenápadne odstrániť.
 
Venčenie mimo vyhradeného priestoru
Veľkou chybou je zaužívaná prax trestať psíka za to, že počas našej neprítomnosti vykonal svoju potrebu na nevhodnom mieste.Určite nepomôže, ak mu do toho strčíme ňufák.Vďaka časovému posunu medzi tým, kedy vykonal potrebu na nesprávne miesto a časom, kedy na to prídeme, nepochopí, čo spravil zle.Pes nemá abstraktné myslenie a aj napriek tomu, že jeho smutný a previnilý pohľad v nás môže vyvolávať dojem, že chápe, čo zlé vykonal, nie je tomu tak.Trestom môžeme všetko ešte zhoršiť.Psík sa nás začne báť a bude sa pocikávať ešte viac.Pokiaľ psík spraví potrebu v našej neprítomnosti, urobíme najlepšie, keď ho odvedieme nabok, zamestnáme ho niečím iným a nenápadne po ňom upraceme.
 
4.Výživa
 
Adaptácia šteniatka
Pri preberaní šteniatka od chovateľa je vhodné zistiť, čím bolo šteniatko doteraz kŕmené.Náhla zmena stravy v kombinácii so stresom z nového prostredia môže šteniatku spôsobiť hnačku či iné tráviace problémy.Preto je vhodné prejsť na iný typ krmiva postupne.Začneme s krmivom, ktoré malo šteniatko u chovateľa a postupne k nemu pridávame nové krmivo.Pomer nového krmiva postupne zvyšujeme, až nakoniec pôvodné krmivo úplne vynecháme.
 
Kŕmne dávky
Malé šteniatka majú rýchly metabolizmus a preto ich spravidla kŕmime viackrát denne v menších dávkach.Postupne môžeme kŕmne dávky zvyšovať a zmenšovať ich počet.Pokiaľ kŕmime kompletným krmivom, je potrebné dodržiavať presné denné dávkovanie odporúčané jeho výrobcom.Celú dennú dávku rozdelíme na jednotlivé kŕmenia.Dospelého psa je vhodné kŕmiť raz denne.
 
Voda
Voda je veľmi dôležitá pre život každého živého organizmu, teda aj psa.Každý pes musí mať 24 hodín denne neobmedzený prístup k miske s čerstvou vodou.
 
5.Cestovanie
 
Počas cestovania dodržujeme špeciálny režim:
Pitný režim - pravidelne ponúkať čerstvú, nechladenú a nesýtenú vodu
Pravidelné prestávky na pohyb a venčenie
Klimatizáciu v aute používať iba mierne
Striedma strava v dostatočnom predstihu pred cestou (prevencia zvracania)
 
Vzhľadom na bezpečnosť zvieratka i celej posádky je potrebné, aby bol psík počas jazdy fixovaný.Môže byť napríklad prepravovaný v špeciálnom boxe - prenoske, ktorú je tiež potrebné zafixovať.Nezabezpečenie psa je riskantné nielen pri kolízii, ale aj pri prudšej zmene rýchlosti.
 
Tip
Hlavne v lete nenechávajte psa zatvoreného v aute.Auto odstavené na slnku sa prehrieva a teplota v interiéri veľmi rýchlo stúpa.Zvieratám hrozí prehriatie a kolaps !
 
Čipovanie sa dá porovnať s vakcináciou.Čip sa aplikuje pod kožu pomocou špeciálneho aplikátora pripomínajúceho striekačku s hrubšou ihlou.Čip môže pomôcť aj pri identifikácii ukradnutého zvieraťa.
 
6.Základná starostlivosť o šteniatko
 
Pazúriky
Pazúriky môžeme strihať doma aj sami.Za týmto účelom si treba zaobstarať špeciálne kliešte na pazúry.Pri strihaní je treba dávať pozor na cievu ukrytú v rohovine pazúra.Po zastrihnutí do nej môže pazúr pomerne silno krvácať.V prípade, že máme zo strihania obavu, môžeme to zveriť veterinárnemu lekárovi.
 
Uši
Uši treba pravidelne kontrolovať.Uši ohrozujú nečistoty, prach, ale aj semená rastlín, ktoré môžu v zvukovodoch spôsobiť mechanické poranenie, či zápal.
 
Tip
Ak psík trasie hlavou alebo pri čistení piští od bolesti, je potrebné vyšetrenie zvukovodov.Navštívte preto svojho veterinárneho lekára !
 
Oči
Oči sa denne dostávajú do styku s veľkým množstvom prachu.Čistenie očí má preventívny protizápalový účinok.Pokiaľ má vaše zvieratko výtok z očí, je čistenie potrebné.Oči je najlepšie vyplachovať večer špeciálnou očnou vodou.
 
Tip
Očné spojivky by nemali byť červené, ale ružové.Začervenanie spojiviek signalizuje zápal.Ak spozorujete začervenanie spojiviek, navštívte svojho veterinárneho lekára !
 
Ústna dutina
Podobne ako človek, aj pes má najprv mliečne zuby, ktoré neskôr nahradia zuby trvalé.Mliečne zuby sú užšie a pomerne ostré.Až do ukončenia výmeny zubov šteniatka pociťujú zvýšenú potrebu hrýzť, preto je pre ne dôležité zabezpečiť hračky na hryzanie, resp.špeciálne žuvacie pochúťky.Zdravá zubná sklovina je biela, lesklá a bez defektov.Aj psi majú problém so zubným povlakom, zubným kameňom a kazmi.
 
Sledovanie zdravotného stavu
Zdravotný stav zvieraťa je potrebné sledovať.Pri zmenách správania, zhoršení stavu, fyzických zmenách, hnačkách, zápche, odmietaní stravy či tekutín je potrebné vyhľadať veterinárneho lekára.
 
Kúpanie
Šteniatko by sa do pol roka veku nemalo vôbec kúpať v kozmetike.Jeho pokožka je veľmi citlivá.Ak je šteniatko príliš špinavé, treba ho umyť čistou vodou.Ak je vo výnimočnom prípade nevyhnutné použiť nejaký prípravok, zabezpečte si špeciálny prípravok na šteniatka.Bežné šampóny kožu výrazne odmastia.Tá potom zostane suchá a šupinatá, čo vyvoláva svrbenie.
Pri vlastnom kúpaní zvieraťa treba dávať pozor na očné spojivky a na vonkajšie zvukovody.
 
7.Veterinárna starostlivosť
Odčervovanie
Šteniatka by sa od dvoch týždňov do troch mesiacov mali odčervovať každých 14 dní, od troch mesiacov do pol roka veku raz do mesiaca.Po dovŕšení 6.mesiaca by sa mali odčervovať každé tri mesiace.Po odčervení je potrebné 24 hodín sledovať stolicu vášho zvieratka.Odčervovanie zvierat je nutnou ochranou pred vnútornými parazitmi, ktoré ohrozujú vaše zvieratko i vás.
 
Očkovanie
Prvá vakcinácia sa vykonáva medzi 6. a 7. týždňom.Ďalšia vakcinácia nasleduje v 8. až 9. týždni.Okolo 15.týždňa sa revakcinujú choroby psinkového komplexu a pridáva sa očkovanie na ďalšie ochorenie - leptospirózu.Do veku 6 mesiacov by mal byť psík zavakcinovaný aj na besnotu.
 
8.Povinnosti a zodpovednosť majiteľa psa
Každý majiteľ psa je zodpovedný za všetko, čo jeho psík spôsobí.Preto je nesmierne dôležité zvládnuť jeho výchovu v šteňacom veku a neskôr aj jeho výcvik.Pes by mal dobre poslúchať svojho majiteľa a majiteľ ho musí zvládať v každej situácii.Veď kto iný by mal v krízovej situácii zvládnuť nášho psa, ak nie my?V prípade, že narazíte na problém s výchovou alebo zvládnutím svojho psa, vyhľadajte odbornú pomoc skúseného chovateľa alebo výcvikára.
 
Základná výbava chovateľa             
 
dve misky (voda, jedlo)
krmivo
obojok, vôdzka
hračky na hryzenie
peliešok, miesto pre spánok šteniatka
 
Doplnková výbava chovateľa
 
prenoska (prepravný box)
hrebeň, kefa
kliešte na pazúry